Performans Kültürü Oluşturmak?

Performans Kültürü Oluşturmak?

Araştırmalara göre pek çok kuruluş, “yüksek performans kültürü” veya “yüksek performans kültürü” oluşturma arzusuna sahip olduklarını söylüyor.

McKinsey, daha yüksek performans gösteren kültürlere sahip kuruluşların hissedarlarına 3 kat geri dönüş sağladığını bildirirken; Cornell ILR School'a göre, yüksek performanslı bir organizasyon, uzun bir süre boyunca rakiplerinden daha iyi finansal ve finansal olmayan sonuçlar; örneğin, müşteri memnuniyeti, çalışanların elde tutulması vb. elde ediyor.

Yüksek performans elde etmeye duyulan yaygın arzuya rağmen, çok az kuruluş yüksek performansı teşvik etmede başarılı.

Deloitte'un araştırmasına göre kuruluşların %87'si kültürü en büyük zorluklarından biri olarak görüyor ve %50'si soruna "çok önemli" diyor. Araştırmaya katılan kuruluşların yalnızca %12'si kuruluşlarının istenen kültürü etkili bir şekilde sürdürme konusunda mükemmel olduğunu hissediyor.

Deloitte'in araştırmasına buradan, McKinsey'in makalesine de buradan ulaşabilirsiniz. 

Bugüne dek; şirketlerin performans kültürü oluşturma yolculuklarında global trendlere ve şirkete özel ihtiyaçlara göre esnek bir şekilde kurgulanabilen e-Performans yazılımımızın değerli bir enstrüman olduğunu çok sayıda referansımızla deneyimleme imkanı bulduk. 

e-Performans çözümümüzün şirketinizin performans kültürü yolculuğuna nasıl katkı sağlayabileceğini dinlemek ve hayalinizdeki performans kültürünü sürdürülebilir kılmak için ilk adımı bugün atın. 

e-Performans hakkında detaylı bilgi için : https://www.talentsys.com.tr/tr/8,2/eperformans